Najnowsze Wpisy

Prezerwatywy nowej generacji – prezerwatywy nielateksowe

Na rynku obok popularnych prezerwatyw z lateksu dostępne są prezerwatywy nowej generacji, wykonane z poliizoprenu. Jakie są ich zalety? Prezerwatywy nielateksowe są cieńsze i pozwalają na osiągnięcie większej bliskości z partnerem, ponieważ pozostawiają wrażenie dotyku skóry na skórze. Jednocześnie mają wszystkie zalety lateksowych poprzedniczek – są trwałe, pozwalają cieszyć się seksem bez ryzyka nieplanowanej ciąży, chronią przed chorobami wenerycznymi, w dodatku stanowią alternatywę dla użytkowników uczulonych na lateks.

Prezerwatywy lateksowe często wydzielają intensywny zapach. Może on skutecznie popsuć romantyczny nastrój. Dodawanie do prezerwatyw substancji zapachowych może działać na użytkowników drażniąco. Zaletą prezerwatyw nielateksowych jest możliwość wyboru modeli bezzapachowych. Do nielateksowych prezerwatyw dodawany jest lubrykant, który zapewnia komfort podczas stosunku.

Niezawodność prezerwatyw nielateksowych

Szacuje się, że skuteczność prezerwatywy to około 85-98% (dwie  do piętnastu ciąż na stu użytkowników na przestrzeni roku). To, że prezerwatywy nielateksowe są cieńsze, nie oznacza, że są mniej trwałe. Spełniają restrykcyjne normy, a nowoczesny materiał jest nawet trwalszy od lateksu. Ponadto przekazują ciepło, dlatego intymność przypomina dotyk skóry.

Skoro istnieje aż tyle korzyści ze stosowania prezerwatyw nielateksowych, co powstrzymuje przed tym użytkowników? Może być to brak zaufania do nowoczesnych rozwiązań, zwłaszcza w tak kluczowej kwestii jak zapobieganie nieplanowanej ciąży. Kiedy prezerwatywy nielateksowe wchodziły na rynek, ceny były wyższe od lateksowych, jednak z powodu wzrostu popularności tego rozwiązania, ceny spadają i są niewiele droższe od prezerwatyw lateksowych.

Jakie są pozostałe korzyści ze stosowania prezerwatyw?

Nie wpływają na gospodarkę hormonalną, jak tabletki, zastrzyki  czy plastry antykoncepcyjne, używamy ich bezpośrednio przed rozpoczęciem współżycia, nie trzeba więc pamiętać o codziennej dawce, jak ma to miejsce w przypadku tabletek. Tabletki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami wenerycznymi, mogą sprzyjać tyciu.

Jak przechowywać prezerwatywy?

Warto mieć na uwadze, że na skuteczność konkretnej metody antykoncepcji wpływa stosowanie się do zasad. W przypadku prezerwatyw jest to przechowywanie w suchym miejscu z dala od światła i wysokich temperatur oraz przestrzeganie daty ważności. Pudełko prezerwatyw warto przechowywać w specjalnym… pudełku. Nie zostaną w ten sposób narażone na uszkodzenia mechaniczne. Nie noś prezerwatyw w ciasnej kieszeni lub portfelu. Ponadto w przypadku prezerwatyw lateksowych nie powinieneś używać oliwy, a nowoczesne prezerwatywy nielateksowe dopuszczają taką możliwość. Zwróć uwagę, by podczas zakładania prezerwatywy nie uszkodzić się ostrym paznokciem lub zębami.

Jakich metod antykoncepcji należy unikać?

Do najmniej skutecznych metod antykoncepcji należy stosunek przerywany i środki plemnikobójcze. Te drugie można stosować jako uzupełnienie innej metody, np. prezerwatyw.